Стародавні традиції в сучасних реаліях: у Полтавському центрі професійно-технічної освіти провели майстер-клас із розпису писанок
Напередодні Великодня, у Полтавському центрі професійно-технічної освіти відбувся особливий захід, покликаний зберігати й популяризувати багатовікові українські традиції — майстер-клас із писанкарства. У стінах закладу, де щодня формується майбутнє українських фахівців, панувала атмосфера духовного піднесення, творчості та єдності.
Ініціаторкою події стала депутатка Полтавської обласної ради, представниця команди «ДОВІРИ», директорка Центру Євгенія Балясна, яка особисто опікується збереженням народних ремесел та активно впроваджує культурні ініціативи серед освітянської спільноти.
Цього разу у стінах навчального закладу організували майстер-клас для педагогів і майстрів виробничого навчання — щоб подарувати колективу момент відпочинку, душевного тепла і спільного натхнення.
– Ми живемо в надзвичайно складний час, коли суспільство перебуває під постійним психологічним тиском через війну. Творчість, народне мистецтво — це не лише відпочинок, це спосіб збереження ментального здоров’я. Я бачила, як змінюються обличчя людей після таких зустрічей — з’являються посмішки, легкість, віра в добро, — зазначила Євгенія Балясна.
Провела майстер-клас знана майстриня — писанкарка з Чутового Наталія Филенко, яка не тільки поділилася секретами традиційного воскового розпису, а й розповіла про історію, символіку та сакральне значення писанок.
– Писанка здавна є не просто атрибутом Великодня, а потужним духовним символом українського народу. Її орнаменти — це мова предків, зашифровані побажання добробуту, захисту, миру й родючості. Писанка — це молитва, закладена у візерунок. У давнину її виготовляли з використанням природних барвників — з кори дуба, пелюсток квітів, цибулиння. Нині ж сучасні майстри поєднують традиційні техніки з новітніми засобами для отримання насичених кольорів, але зберігають головне — душу і символіку орнаменту.
Кожен орнамент має своє значення. Крапочки — це зерно, життя, безкінечники — вічність, квіти — пробудження душі. Ми сьогодні розписували писанку, яка має назву «48-клинка», — розповіла пані Наталія.
Цей захід у Центрі — яскравий приклад того, як освітній простір може стати осередком збереження національної ідентичності, духовного єднання та підтримки. Збереження традицій — це збереження нас самих. А писанка — це не просто мистецтво, це наша пам’ять, наша віра і наш шлях до Перемоги.
Вікторія Балясна



